İçinde onlarca çeşit mühendis istihdam edilmiş olan Rusya Federal Nüklüer Merkezinde, mühendisler Rusya’nın en güçlü bilgisayarını bitcoin madenciliği için kullanmaya çalışırken yakalandı.

Merkez yaklaşık 20.000 kişiye istihdam sağlamakla beraber, Soyvetlerin ürettiği ilk nükleer bombanın üretildiği şehir Sarov’da bulunuyor. Bulunduğu bölge ise asgari bölge olduğundan girişler tamamen yasak.

Rusya Federal Nükleer Merkzinin araştırma enstitüsü basın servisi başkanı Tatiana Zalesskaya mühendislere dava açıldığını bildirdi.

‘’Bitcoin madenciliği de dahil olmak üzere özel bilgisayarların imkanlarından faydalanmak için umutsuz bir girişim var. ‘’

Sosyal Ağlardan Bizi Takip Edin

Facebook    Twitter   Telegram   Youtube

Merkezde bulunan süper bilgisayarlardan 1 fetaflop saniyede 1 tirilyon hesaplama kapasitesine sahiptir. Güvenlik nedeni ile internete bağlı olmayan bu bilgisayar, mühendisler tarafından madencilik amacıyla internete bağlanmaya çalışırken güvenlik departmanı tarafından durdurularak tutuklandı.

Öte yandan Bbitcoin’in Rusya’da yasallaştırılması için beklenen mevduat çalışmaları devam ediyor. Ancak madencilik ile ilgili konular henüz netlik kazanmış değil.

Rus iş adamı Aleksey Kolesnik, Cointelegraph le yaptığı röportajda gelecekte madencilikte kullanılmak üzere iki enerji santrali aldığını bildirdi.

Tutuklanan mühendisler, eski Soyvet alanlarını madencilik amacıyla kullanmayı planlayan ilk kişiler değil. Ice Rock madencilik şirketi Kazakistan’ın Almatı kentinde ki bir mağarada bulunan eski Sovyet sığınağında madencilik faaliyetleri düzenlemeyi planladığını açıklamıştı. Mağaranın sıcaklık ve soğukluk oranı düşük maliyet ile yüksek üretim yapılabilmesine olanak tanıyor.

 

 

Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

sponsor
loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin