Son günlerde yaptığı atağın ardından kullanıcılarına %500 kazandıran ripple adından sıkça söz ettirmeye başladı. Bizde bu yazımızda Ripple nedir ? sorusunun cevabını verelim.

Ripple Nedir ?

Ripple farklı defter ve ağlarda ki ödemeleri küresel olarak güçlendirmek için tarafsız bir protokolden oluşturulmuş transferleri çok hızlı yapılabilen gizlilik ve uyumluluk prensiplerine sahip kripto para olarak tanımlayabiliriz. Kriptografi dünyasında uçtan uça ödeme imkanı sağlayan en hızlı koindir.

Sosyal Ağlardan Bizi Takip Edin

Facebook    Twitter   Telegram   Youtube

2012 yılında ABD de ilk olarak ortaya çıkan ripple, blockhain tabanlı çalışmaktadır. ECDSA ve ED25519 algoritmesı ile çalışan ripple ağında 17 banka işlem yaparken 20 bankanın’da anlaşma ve test aşamasında olduğu belirtilmektedir. Son olarak ülkemizde bulunan Akbank Ripple ile uluslararası para transferlerine başladı.  Aldığı 90 milyon dolarlık yatırım ile en büyük 4 koinden biri olmayı başarmıştır.

Asıl hedefi düşük miktarlı para transferleri ve yüksek piyasa hacmidir.

Ripple’nin Teknolojisi

 

Ripple tek doğruluk kaynağı içeren merkeziyetçi bir ağa sahiptir ve işlem değişimi yapılamaz. Böylece işlemler daha güvenli hâle gelir. PII verileri sadece bankanızda kalırken işlem gizliliğinizi ve kimlik gizliliğinizi koruyabilmenize olanak tanıyor.

Ayrıca farklı şebekelerde işlem yapan bankalar için üçüncü bir kişiye gerek duymaksızın işlem yapılma imkanını sağlarken finansal ağları bağlama yeteneğine sahiptir. Ayrıca mevcut sistemlere entegrasyonu çok kolaydır.

 

Düşüncelerini yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

 

sponsor
loading...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin