Kripto para piyasalarının zor günler geçirdiği bu dönemde birçok analist farklı iddalar ortaya atmaya başladı. Bazı analistler yükseliş öngörürken, bazıları ise 2018-2019 un kötü geçeceği düşüncesinde. Bu yılların kötü geçeceğini düşünen analistler ise piyasa döngüsü denilen bir olgudan bahsediyor ve tahminlerini bu olguya dayandırıyor.

Öte yandan bu analistleri geçtiğimiz günlere açıklama yapan erken bitcoin yatırımcılarından olan Zhao Dong, yaptığı açıklama ile analistlerin görüşlerinin doğru olabileceğini işaret etmiş, 2018 yılının bitcoin’in son baharı, 2019 u ise bitcoin’in kışı olarak geçeceğini ve daha sonra yükselişin tekrar başlayacağını belirtmişti.

Şimdi piyasa döngüsü nedir, inceleyelim.

Sosyal Ağlardan Bizi Takip Edin

Facebook    Twitter   Telegram   Youtube

Dow Jones’in kurucularından olan Charles Dow’a göre piyasa kendini tekrar eden döngüler ile oluşur. Dow’un teorisine göre her döngü 3 aşamadan oluşur ve döngüleri oluşturan aşamalar aşağıda ki gibidir.

  • Toplama
  • Yukarı Piyasa (Boğa Sezonu)
  • Dağıtım Piyasa (Ayı Sezonu)

Toplama Aşaması

Genel piyasa koşulları nötr, hatta negatif iken ve piyasada yatay seyirdeyken, sınırlı sayıda bilinçli yatırımcı alıma başlar. Yavaş yavaş ve piyasaya hissettirmeden yapılan bu alımlar, fiyatları artırmadan hisse toplama dönemi yaratır. Piyasaya “akıllı para” girme dönemidir. Bu toplama aşamasıdır.

Boğa Sezonu

Zamanla bilinçli yatırımcıların öngörüleri doğrultusunda piyasadan iyi haberler gelmeye başlar. Olumlu haberler sayesinde küçük yatırımcılar da alıma başlar. Hisseleri (kripto paraları) “toplayan” yatırımcıların geniş kitleler tarafından “fark edilmesi” de bu genel alımın nedenlerinden birisi olacaktır. Piyasada alım yönünde bir trend oluşmaya başladığında fiyatlar da yükselişe geçecektir. Bu yukarı piyasa (Boğa) aşamasıdır.

Ayı Sezonu

Üçüncü ve son aşamada ise artık piyasada çok olumlu bir hava vardır. En olumsuz yatırımcılar bile artık iyi haberlerin peşinden koşmaya ve alım yapmaya hazırdır. Artık “akıllı olmayan para” piyasaya girmeye başlar. Bu yoğun alım furyasından faydalanmayı düşünen “akıllı para” satışa geçer. Zaten toplama aşamasından beri almakta olduğu ve maliyeti oldukça düşük kalmış olan menkul kıymetleri satma zamanıdır. Bu durumun zaman içinde genele yayılmasıyla büyük satış baskısı oluşur ve kıymetleri fiyatları başlangıç değerine dek düşürebilir. Bu da son aşama olan dağıtım(ayı piyasası) evresidir.
Fiyatlar yeterince düştükten ve çöküş unutulduktan sonra, aynı döngü tekrar başlayacaktır ve bu böyle sürüp gidecektir.

İlk Bitcoin Yatırımcılarından Olan Zhao Dong’dan Bitcoin’in Geleceğine Dair Açıklama

 

Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak:Piyasaları Okumak, Dr. Hakan Özerol.

sponsor
loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin