Avrupa Denetim Otoriteleri (ESA),yatırımcıları kripto paralar konusunda, 12 Şubat Pazartesi günü yayınladığı ‘Avrupa Birliği Tüketici Uyarısı’ adlı bildiride uyardı. Bildiride fiyatlamada ki dalgalanmaların oldukça riskli olduğu konusunun altı çizildi.

Avrupa Denetim Otoriteleri (ESA) kurumu Avrupa Menkul Kıymetler Ve Borsalar Kurumu (ESMA), Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA),  Avrupa Sigorta ve Meslek Emeklilik Kurumu (EIOPA) tarafından ortak oluşturulan bir kurumdur.

Yatırımınızın Tamamı Yok Olabilir

ESA kurumlarına göre, kripto paralara yatırım yapanlar ”yatırım yaptıkları paranın büyük bir kısmını veya hepsini kaybetme” riski ile karşı karşıyalar. ESA’lara göre kripto paralar, oldukça riskli ve düzensiz birimler olup, yatırım, tasarruf veya emeklilik planlama konusunda kesinlikle uygun değil.

Sosyal Ağlardan Bizi Takip Edin

Facebook    Twitter   Telegram   Youtube

ESMA wep sitesinde yayınlanan uyarıda, birçok insanın riskleri tam olarak bilmeden, anlayamadan, kripto paralara yatırım yapması korkunç olarak nitelendiriliyor.

Resmi uyarı da, düzenlenmemiş kripto paralan küresel finansal kanunlar dışında olması nedeniyle korumasız olduğu fikri ortaya çıkıyor. Kısaca, yatırımcıların kayıplarının AB güvencesi altında olmadığı belirtiliyor.

ESA’nın uyarısı son olarak yatırımcıların kendilerini korumaları ile ilgili bir tavsiye ile sona eriyor.

Kaybetmeyi göze alamayacağınız bir parayı yatırmamalısınız

ESMA daha önce, yatırımcı bilgisinin eksikliği ve düzenlenmemiş finansal faaliyetlerle ilgili sorunları gerekçe göstererek, yatırımcıları Kasım 2017 de ICO lar konusunda da uyarmıştı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Denetleme Kurulu Başkanı Daniele Nouy, Şubat ayında CNBC ye yaptığı açıklamada, ‘kripto para düzenlemelerinin yapılacaklar listesinde öncelikli olmadığını‘ belirtilmişti. ESA uyarıları, bu açıklamadan sonra geldi.

 

 

Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak:Cointelegraph

sponsor
loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin