Kripto para pazarında olan tüm dalgalanmalar için endişelenmek henüz erken. Dünyanın en iyi geliştiricilerinin verdiği tüm çabaya rağmen aniden yükselişler olması hiç bir zaman sağlıklı değil. Blockhain ve kripto paraların alması gereken uzun bir yol var.

Hâla iyimser gelişmelere rağmen yüksek ücretler, fazla bekleme süreleri gibi sorunlar aşılabilmiş değil.

Önümüzde ki yıllarda kripto para hacminin büyümesi ise kaçınılmaz gözüküyor. Endüstri sektörü ileride oluşabilecek gelişmeleri daha şimdiden görebiliyorlar.

1 Blok Zinciri Dışında ki Kanallar

Sosyal Ağlardan Bizi Takip Edin

Facebook    Twitter   Telegram   Youtube

Sizce blok zinciri tabanlı işlemlerde blok zinciri kullanılmasını önlemek ne gibi sonuçlar doğururdu?

Bu fikir, off-blockhain ödeme kanallarının arkasındaki en büyük fikir, En büyük örneği ise bitcoin şimşek ağı.

Bitcoin yıldırım ağının arkasında ki geliştiriciler, başarılı testler sonrasında teknolojiyi neredeyse hazır hale getirdiler. Bunun yanında ethereum geliştiriciler Plasma konsepti olan Raiden Network’ün sürümleri için başarılı testler yaptıklarını açıkladılar. 2018 yılında belki de fazla işlem süresi gibi bir sorun olmayacak.

2 Yüksek Elektrik Tüketimi

Kripto paraların popülerliği arttıkça, mining (madencilik) için gerekli olan miktara da dikkat edilmektedir.

Bu konuda ki en iyi çözüm ise bitkisel madencilik.  2011 yılında bu yana üzerinde ki çalışmalar hala devam ediyor. Şuan sadece deneme amaçlı kullanılabiliyor.

Bu proje hakkında ki en ciddi çalışmayı ise Casper yürütüyor. Casper’in yılbaşı günü yaptığı bir teste varyasyonun işlevsellik kazandığı iddaa edildi. Te

Teknolojinin geliştirici ekibinin arkasında ise Karl Floersch bulunuyor.

Casper bu teknolojiyi ethereum üzerinde pilot uygulama olarak denemek istiyor. Ancak ethereum’un kurucusu italik Buterin, teknolojinin kanıtlanması amacıyla gelecekte bir test daha yapılacağını belirtti.

3 Gizlilik

Bu konu birçok blok zincirinde ihmal edilmiştir. Ancak bu yıl bu konuda iyileşme görülmesi bekleniyor.

Bu ay başında yurt dışı forumlarında yayınlanan bir makalede , güven veren ancak sıfır bilgi sağlayan bir sistem kurulduğuna dair dedikodular yayılmaya başladı. Bu iddalardan sonra ethereum küçük bir güncelleme aldı ve heyecan verici gelişmelere imza attı.

Sıfır bilgi teknolojisi adı altında anılan bu teknoloji olgunlaştıkça mahremiyet merkezli olan monero, zcash, dash gibi para birimleri için büyük iyileştirmeler bekleniyor.

Bu teknoloji sayesinde zcash güvenirliğini güçlendirecek.

4 Merkezi Olmayan Borsalar

Kripto paraların en büyük borsaları, merkezi olmayan bir takım projeler geliştirmeye devam ediyor. Bu merkeziyetsiz borsa teknolojisi Coinbase veya Kraken’in yeni vers””iyonu değil.

Hayır, bu sadece Coinbase veya Kraken’in yeni bir versiyonu değil.

2017, ShapeShift’in Prism, 0X, OmiseGo, Kyber Network, DeexCoin ve daha birçok proje merkezi olmayan borsa fikirleri büyük yankı uyandırdı.

Tüm bu çabalar bu yıl dahada hızlanacak.

2018 yılında kripto paralar ve blockhain teknolojisi hakkında büyük gelişmeler göreceğiz. Kripto paraların zirveye ulaşması için daha da olgunlaşması gerekiyor.

 

Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak:Coindesk

sponsor
loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin